.

AT A GLANCE: Eastview Fall Varsity Sports Schedules, Results—Oct. 30

See what’s ahead for your favorite high school teams.

Like us on Facebook | Get our newsletter | Follow us on Twitter | Start a blog

Editor’s Note: The girls cross country team, girls soccer and girls tennis team have completed their season and is not included in this listing.

The following are the remaining fall sports schedules for Eastview High School, as compiled from the South Suburban League website.

Results are updated on an as-needed basis. They are obtained from local media and team websites.

Corrections and updated team results can be submitted to Apple Valley-Rosemount Patch by emailing applevalleyrosemount@patch.com or guest local editor Michael Garlitz at mfgarlitz@yahoo.com.

Patch welcomes team reports and photos. Items can be submitted through Patch’s Announcements page or by emailing applevalleyrosemount@patch.com or mfgarlitz@yahoo.com.

BOYS CROSS COUNTRY
Aug. 31 at St. Olaf Invitational
Sept. 6 at Hopkins Invitational
Sept. 13 at Rochester Mayo Invitational
Sept. 22 at Apple Valley Invitational
Sept. 27 at LaCrosse Central Invitational
Oct. 12 South Suburban Conference Invitational at Eagan
Oct. 25 Section 3AA tournament at Valleywood Golf Course, second place
Nov. 3 State meet at St. Olaf College
Team website: http://www.district196.org/evhs/athletics/fall/boyscrosscountry/default.aspx

FOOTBALL (RECORD 6-3, 5-2 SSC)
* Aug. 30 vs. Burnsville (Win, 22-7)
Sept. 7 at Wayzata (Loss, 24-7) 
* Sept. 14 vs. Lakeville North (Loss, 24-7)
* Sept. 21 vs. Eagan (Win, 15-12)
* Sept. 28 vs. Bloomington Jefferson (Win, 35-14)
* Oct. 5 at Apple Valley (Win, 29-26)
* Oct. 12 at Prior Lake (Loss, 34-17)
* Oct. 17 at Bloomington Jefferson (Win, 35-19)
Oct. 26 Section 3AAAAAA tournament, vs. Burnsville (Win, 42-14)
Nov. 2 Section 3AAAAAA/4AAAAAA tournament vs. Mounds View
Team website: http://www.eastviewfootball.org/page/show/503500-eastview-hs-varsity-2012-

BOYS SOCCER (RECORD 12-2-4, 7-0-2 SSC)
Aug. 23 vs. Roseville (Win, 3-2)
Aug. 25 at Cretin-Derham Hall (Tie, 3-3)
Aug. 29 vs. Coon Rapids (Win, 3-0)
Aug. 31 vs. Southwest (Tie, 1-1)
* Sept. 4 vs. Eagan (Tie, 2-2)
* Sept. 6 at Lakeville South (Win, 5-0)
Sept. 8 vs. Northfield (Lost, 4-1)
* Sept. 11 vs. Bloomington Kennedy (Win, 2-1)
* Sept. 13 vs. Apple Valley (Tie, 1-1)
* Sept. 18 at Burnsville (Win, 5-1)
* Sept. 20 vs. Bloomington Jefferson (Win, 3-2)
Sept. 25 vs. North St. Paul (Loss, 1-0)
* Sept. 27 at Lakeville North (Win, 3-0)
* Oct. 2 at Prior Lake (Win, 5-0)
* Oct. 4 vs. Rosemount (Win, 1-0)
Oct. 9 Section 3AA tournament, vs. Hastings (Win, 8-0)
Oct. 11 Section 3AA tournament, vs. Eagan (Win, 2-1)
Oct. 16 Section 3AA championship, vs. Apple Valley (Win, 1-0)
Oct. 24 Class 2A state tournament quarterfinals, vs. Moorhead (Win, 2-0)
Oct. 29 Class 2A state tournament semifinals vs. Stillwater (Win, 3-1)
Nov. 1 Class 2A state tournament championship vs. Blaine
Team website: http://www.district196.org/evhs/athletics/fall/boyssoccer/default.asp

GIRLS SWIMMING AND DIVING (DUAL MEET RECORD 4-5)
Aug. 30 vs. Bloomington Jefferson (Win, 94-83)
Sept. 6 vs. Lakeville North (Loss, 97-79)
Sept. 13 at Lakeville South (Loss, 98-85)
Sept. 18 at Eagan (Win, 99-65)
Sept. 27 vs. Apple Valley (Win, 95-82)
Oct. 4 vs. Prior Lake (Loss, 95-88)
Oct. 9 at Bloomington Kennedy (Win, 116-60)
Oct. 16 vs. Rosemount (Loss, 96-89)
Oct. 23 at Burnsville (Loss, 92-78)
Nov. 7-9 Section 2AA tournament at Hidden Oaks Middle School
Nov. 15-17 State finals at University of Minnesota
Team website: http://www.district196.org/evhs/athletics/fall/swimming/

VOLLEYBALL (RECORD 18-9, 6-3 SSC)
Aug. 24 vs. Hastings (Win, 3-1)
Aug. 30 vs. East Ridge (Win, 3-0)
Sept. 6 vs. Eden Prairie (Loss, 3-1)
Sept. 7 vs. Champlin Park (Win, 2-0)
Sept. 7 vs. Hopkins  (Loss, 2-0)
Sept. 8 vs. Fergus Falls (Win, 2-1)
Sept. 8 vs. Owatonna (Win, 2-0)
Sept. 8 vs. Belle Plaine (Win, 2-0)
* Sept. 11 vs. Bloomington Kennedy (Win, 3-0)
* Sept. 13 vs. Apple Valley (Win, 3-0)
* Sept. 18 at Burnsville (Loss, 3-1)
* Sept. 20 vs. Bloomington Jefferson (Win, 3-1)
Sept. 21 vs. Eden Prairie (Loss, 2-0)
Sept. 21 vs. Waconia (Win, 2-1)
Sept. 22 vs. Shakopee (Win, 2-1)
Sept. 22 vs. Alexandria (Win, 2-0)
Sept. 25 vs. Chaska (Loss, 3-2)
* Sept. 27 at Lakeville North (Loss, 3-0)
* Oct. 2 at Prior Lake (Win, 3-1)
* Oct. 4 vs. vs. Rosemount (Win, 3-0)
* Oct. 9 vs. Eagan (Loss, 3-0)
Oct. 11 at Wayzata (Win, 3-0)
Oct. 12 vs. Andover (Win, 2-0)
Oct. 12 vs. Stewartville (Loss, 2-0)
Oct. 13 vs. East Ridge (Win, 2-1)
Oct. 13 vs. Shakopee (Loss, 2-1)
* Oct. 16 at Lakeville South (Win, 3-1)
Oct. 26 Section 3AAA tournament vs. Lakeville South (Win, 3-2)
Oct. 30 Section 3AAA tournament vs. Lakeville North
Team website: http://www.district196.org/evhs/athletics/fall/volleyball/

*—South Suburban Conference Games

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something
See more »